Prawo jazdy kat. C w Anglii
Wiele osób w naszym kraju, które borykają się z problemem jakim jest bezrobocie decyduje się na wyjazd zagranicę. Najczęściej wybieranym miejscem przez takie osoby jest Wielka Brytania. Głównym powodem jest fakt, iż już posiadają tam znajomych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w nowym otoczeniu.Młode osoby najczęściej zatrudniane są prywatnie w domach jako pomoc domowa czy też opiekunka do dziecka lub w barach jako kelner/kelnerka oraz kucharz. Również na wyspach ciężko jest znaleźć lepszą pracę bez doświadczenia w branży oraz odpowiedniej wiedzy. Niewiele młodych mężczyzn nie zdaje sobie sprawę, że szansą na lepsze zarobki jest po prostu polskie prawo jazdy w UK. W Anglii cenione jest zarówno prawo jazdy kat. B jak i prawo jazdy C. W bardzo korzystnej sytuacji są polscy kierowcy zawodowi posiadający prawo jazdy kat. C (C+E) lub D (D+E). Mogą je bez problemu wymienić angielskie prawo jazdy. W tym celu należy złożyć wniosek dostępny na formularzu D2/DL1.
Wymiana polskiego prawa jazdy kat. C umożliwia ubieganie się o kategorię (C+E). Dzięki niemu możliwe jest przystąpienie do praktycznego egzaminu na prawo jazdy. egzamin teoretyczny nie jest wymagany. Należy pamiętać, że każdy kierowca autobusu i samochodu ciężarowego jest zobowiązany do uzyskania Cerificate of Professional Competence (CPC), który jest odpowiednikiem polskiego świadectwa kwalifikacji. Certyfikat ten odnawiany jest co pięć lat i poprzedzony jest szkoleniem zorganizowanym przez pracodawców lub szkoły nauki jazdy posiadające uprawnienia Driving Standards Agency. Poszczególne grupy kierowców są zobowiązane do posiadania wspomnianego uprawnienia. Przykładowo kierowcy autobusów, którzy uzyskali prawo jazdy przed 10 września 2008 muszę je zdobyć najpóźniej 2013 r., zaś kierowcy samochodów ciężarowych, którzy uzyskali prawo jazdy przed 10 września 2009 – najpóźniej 2014 r.
Wybierając się do Anglii bądź też przebywając warto zainteresować się w temacie wymiany polskiego prawa jazdy lub też uzyskania nowych uprawnień, ponieważ należy pamiętać, że przepisy i warunki dotyczące nauki jazdy, jak i samego egzaminu są mniej restrykcyjne niż w Polsce.
Tekst pochodzi ze strony Shout.pl - Artykuły do przedruku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz