Nawigacja samochodowa – możliwości urządzenia
Autor krystian1207
– 14 grudnia 2011Opublikowany w: Elektronika, MotoryzacjaJednym z popularniejszych urządzeń w ostatnim czasie jest nawigacja samochodowa. Dlaczego urządzenie to jest tak popularne? Jeżeli zagłębisz się w jego możliwości, to odpowiedź na to pytanie nie będzie dla Ciebie trudna. W takim razie co tak właściwie potrafi ten sprzęt? Przede wszystkim daje możliwości wyznaczania pozycji, a po drugie możliwość nawigacji do celu. Jednak jak każde urządzenie, tak i to nie jest proste w użyciu. Ponadto duże problemy mogą pojawić się podczas zakupu takiego urządzenia. Większość parametrów jakie posiada urządzenie umożliwia nawigację są trudne do zrozumienia. Dlatego w poniższym tekście postaram się wyjaśnić co charakteryzuje te urządzenia.
Nawigacja samochodowa swoją budową przypomina komputer PC. Dlatego też możemy w nim wyróżnić takie elementy, jak: procesor, pamięć operacyjna, pamięć trwała, wyświetlacza, a także system operacyjny.
Procesor
Jego najważniejszym zadaniem jest przetwarzanie rozkazów, które umieszczone są w pamięci operacyjnej. Rozkazy te to po prostu aktualnie wykonywana aplikacja, np. program do nawigacji, odtwarzacz filmów (jeżeli nasze urządzenie posiada taką funkcję) czy po prostu system operacyjny. Jak mierzymy wydajność procesora? Najważniejszym parametrem świadczącym o jego możliwościach jest częstotliwość taktowania, którą mierzymy w Hertzach – 1 Hz to jedna operacja zmiennoprzecinkowa na sekundę. Obecnie minimalne taktownie procesora w nawigacjach samochodowych to około 400 MHz.
Pamięć operacyjna (RAM
To tutaj nasze urządzenie przechowuje aplikacje które są aktualnie wykonywana. Oczywiście jeżeli pojemność pamięci operacyjnej jest większa, tym jesteśmy w stanie uruchomić większą ilość aplikacji w tym samym czasie. Jaka minimalną pojemność powinno posiadać nasze urządzenie? Za minimum należy uznać pojemność 128 MB.
Pamięć stała
Jest odpowiednikiem dysku twardego komputera. Jak sama nazwa wskazuje, dane przechowywane są tutaj na stałe (nie są kasowane po wyłączeniu nawigacji samochodowej). To tutaj właśnie przechowujemy filmy, muzykę, zdjęcia czy wreszcie program z mapami cyfrowymi. Jaka minimalna pojemność? Jeżeli nasze urządzenie nie dysponuje możliwością rozszerzenia pamięci stałej o dodatkową kartę pamięci, to za minimum należy uznać przynajmniej 2 GB. Jeżeli natomiast nasz sprzęt posiada slot na kartę pamięci, to ta pojemność może być zdecydowanie mniejsza, gdyż istnieje możliwość jej rozszerzenia.
Moduł GPS
Nawigacje samochodowe posiadają coś, czego nie posiada komputer PC. Tym czymś jest moduł. To on właściwie nadaje charakter oraz funkcjonalność urządzeniu. Czym jest moduł? To element, który odpowiedzialny jest za odbiór sygnału satelitarnego. Głównym parametrem, który charakteryzuje każdy moduł, jest ilość kanałów. O co chodzi z tymi kanałami? Ilość kanałów, to nic innego jak ilość satelitów, z którymi może połączyć się nasz odbiornik w tym samym czasie. Oczywiście im więcej kanałów tym lepiej.
Dlaczego jest to tak ważne? Nawigacja samochodowa wyznacza pozycję w oparciu o sygnał z satelitów. Do poprawnego działania rozumianego jako wyznaczanie pozycji w trzech wymiarach, potrzebne są przynajmniej 4 satelity. Jednak jeżeli ich ilość jest większa, tym dokładność pozycji również. Obecnie spotykane są moduły nawet 48 kanałowe. Oczywiście taka ilość nie zostanie wykorzystana w praktyce, nawet jeżeli dodamy do tego satelity geostacjonarne, jednak warto się zaopatrzyć w sprzęt z takim właśnie modułem, gdyż możliwe, że w przyszłości ilość satelitów, z którymi może mieć kontakt nasz odbiornik w tym samym czasie się zwiększy.
Dodatkowe możliwości
Współczesne urządzenia do nawigacji, to nie tylko wyznaczanie pozycji. Obecne nawigacje to prawdziwe kombajny multimedialne. Przecięty sprzęt tego typu, oprócz oczywiście wyznaczania pozycji, potrafi również odtwarzać filmy, np. w popularnym ostatnio formacje MPEG-4, muzykę, a także dysponuje przeglądarką zdjęć. Ponadto wiele z tych urządzeń posiada również wbudowane radio FM, co w przypadku wykorzystania tego sprzętu w samochodzie mija się z celem. Dlatego też większość nawigacji samochodowych nie posiada radia FM.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz