Łączna liczba wyświetleń

sobota, 15 października 2011


Jak wybrać żwirek dla kota ?

Marcin Wilczyński30.07.2011, czytano 152 razy, pobrano kod HTML 6 razy, komentarzy 0.
Wielu właścicieli kotów zadaje sobie pytanie, jaki żwirek wybrać dla swojego pupila. Czy lepszy będzie ten zagraniczny reklamowany w mediach, czy może raczej ekologiczny polskiej produkcji.




Wielu właścicieli kotów zadaje sobie pytanie, jaki żwirek wybrać dla swojego pupila. Czy lepszy będzie ten zagraniczny reklamowany w mediach, czy może raczej ekologiczny polskiej produkcji. Odpowiedź  jest prosta-najlepszy jest ten, który odpowiada naszemu pupilowi. Ponieważ jednak, to właściciel musi wybrać i zapłacić, postaram się w tym artykule przybliżyć podstawowe cechy, które staną się pomocne przy wyborze tego odpowiedniego produktu.
Żwirki dla kotów najczęściej dzieli się według materiału, z którego są wykonane.
Rozróżniamy więc:
- Żwirki drewniane
- Żwirki bentonitowe
- Żwirki silikonowe
Każda z grup posiada pewne cechy, które mogą zadecydować czy nasz kot polubi dany żwirek czy nie.
Żwirek drewniany wykonany jest z drewna, więc jest to produkt w 100% ekologiczny. Do jego zalet można dopisać także fakt, że jest bardzo wydajny i bardzo dobrze pochłania nieprzyjemny zapach. Żwirek, który jest zanieczyszczony przez odchody lub mocz, zbryla się w grudki, które można odsiać z kuwety i wyrzucić do toalety. Dużym plusem zwłaszcza dla posiadaczy kociąt jest fakt, że żwirek drewniany nie powinien zaszkodzić zwierzęciu w przypadku połknięcia. Wadą jest jego mała wydajność. Może się również przyczepiać do łap i futra, więc kot roznosi go po całym mieszkaniu.
Najpopularniejszym i najtańszym rozwiązaniem są żwirki bentonitowe. Są stosunkowo wydajne, gdyż podobnie jak żwirki drewniane zbrylają się pod wpływem wilgoci, dzięki czemu nie ma konieczności wymieniania całej zawartości kuwety po każdej wizycie kota. Dodatkowo dobrze pochłaniają nieprzyjemny zapach unoszący się z kuwety. Żwirki bentonitowe mogą występować w różnych wersjach zapachowych. Do podstawowych wad tego typu żwirków dla kotów należy fakt, że nie wolno wyrzucać ich do toalety oraz pylą, co jest uciążliwe zwłaszcza gdy kuweta postawiona jest w słabo wentylowanym miejscu. Młode koty często podjadają żwirek co w przypadku żwirku bentonitowego może grozić zatkaniem jelit. Stosowanie tego typu żwirku wymaga od właściciela pewnej systematyczności w czyszczeniu, jeśli żwirek dla kota długo nie będzie wymieniany na dnie kuwety powstanie warstwa twardego mało aromatycznego osadu, który będzie trudny do usunięcia.
Żwirek silikonowy w przeciwieństwie do wcześniej opisanych nie zbryla się pod wpływem wilgoci, lecz pochłania ją i gromadzi wewnątrz granulek. Kuweta nie wymaga każdorazowego czyszczenia po oddaniu moczu przez kota, w zupełności wystarczy gdy odsiejemy i wyrzucimy kał. Dzięki temu jest to najwydajniejszy żwirek dla kotów. Żwirek silikonowy nieco lepiej niż bentonitowy odpowiednik pochłania zapach moczu, swoją maksymalną wydajność utrzymuje przez około 3-4 tygodnie. Zużytego żwirku niestety nie powinno się wyrzucać do toalety. Do nielicznych wad można zaliczyć to, że głośno szeleszczą i mają twarde ziarenka. Zniechęca to część kotów, gdyż nie zapewnia odpowiednio spokojnej atmosfery w kuwecie.
Wybierając jaki żwirek dla kota kupimy, powinniśmy kierować się przede wszystkim dobrem naszego podopiecznego. W przypadku gdy kot jest u nas od niedawna, nie należy wprowadzać drastycznych zmian i warto jest stosować taki produkt do jakiego nasz zwierzak jest przyzwyczajony. Jeśli nie znamy kocich preferencji to warto jest poeksperymentować, który żwirek jest najlepszy dla naszego mruczka.
Tomasz Głowacki

Żwirek dla kota

5/5(100%) 3 votes
Jak wiele osób doskonale wie, koty to zwierzęta na tyle specyficzne, że choć są wyjątkowo samodzielne, to okazują się też niezwykle wymagające. W przypadku kotów typowo domowych, które nie tylko niechętnie wychodzą na dwór, ale samo zbliżenie się do okna uważają za ogromne zagrożenie, króluje jeden zasadniczy wymóg – odpowiednio przygotowana i urządzona… kuweta. I nie jest to wcale wymysł zoologów, obrońców praw zwierząt czy samych miłośników kotów, ale fakt potwierdzony przez liczne obserwacje. Dlatego bardzo często zdarza się, że żwirek dla kota, który kupiliśmy, okaże okazać się zakupem całkowicie nietrafionym, zwłaszcza gdy kot go nie zaakceptuje.
zwirek bentonitowy 150x150 Żwirek dla kota



Z tego powodu warto odpowiednio wcześniej określić, jaki żwirek będziemy kupować i czy jest on odpowiedni dla kota – a okazuje się, że mamy naprawdę ogromny wybór, poprzez żwirki naturalne po sztuczne. W niektórych przypadkach żwirek może być też dodatkowo wyposażony w specjalne czynniki zapachowe, w innym posiadać ogromne właściwości chłonne, które doskonale tuszują zapach. Jednak podczas kupowania takich akcesoriów jak żwirek dla kota lepiej nie zwracać na uwagi na wszelkie „unowocześniania” czy nowości, ale kupować taki produkt, który będzie optymalny dla samego kota (i przede wszystkim dla niego bezpieczny). Ważną rolę ogrywa tu wiek zwierzęcia – małym kociakom dobrze jest kupować żwirek w stu procentach naturalny, którego ewentualne połknięcie nie będzie przynosiło żadnych negatywnych skutków. W przypadku dorosłych zwierząt można zaryzykować zmianę żwirku na inny, chociaż należy obserwować reakcję kota i sprawdzać, czy zaakceptuje on taką zmianę. Warto też zwrócić uwagę na inne właściwości żwirku – czy dobrze wchłania wilgoć i hamuje roznoszenie się zapachów, czy przylepia się do ciała kota i jest roznoszony po mieszkaniu lub czy rozkładają się w sposób naturalny (ulegają biodegradacji). Dopiero w ostatniej kolejności należy opierać się przy wyborze żwirku na jego cenie, ponieważ niejednokrotnie te droższe produkty są o wiele gorsze od swoich tańszych odpowiedników

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz