Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 20 października 2011

FELGI - METODY PRODUKCJI

Felgi aluminiowe – metody produkcji

Ze świeczką szukać kierowcy, który pogardziłby markowymi felgami  aluminiowymi na swoim samochodzie. Takie obręcze jak nic innego potrafią  zmienić wizualnie nasze cztery kółka. Mało kto natomiast wie, jak  powstaje finalny produkt znany jako felgi aluminiowe.   Najciekawszą metodą produkcji jest zawsze ta, która jest jednocześnie  najbardziej zaawansowana technologicznie. A oto jak powstały Twoje  felgi…



Najbardziej powszechną metodą produkcji jest odlew niskociśnieniowy i  jeśli posiadasz markowe obręcze wyprodukowane ze stopów lekkich i nie  wykosztowałeś się minimum 2000PLN za sztukę to na 97% te felgi powstały  za pomocą metody  niskociśnieniowej. Przewaga tej techniki jest związana  z faktem, że  dzięki niej otrzymuje się odlew dobrej jakości przy  niskim koszcie wytworzenia. Tą metodą można także uzyskać odlewy felg o  bardzo wyszukanych kształtach, co dodatkowo wpływa na  jej atrakcyjność.



Cała tajemnica uzyskiwania felg aluminiowych polega na poddawaniu ciekłego aluminium podczas wykonywania odlewu niewielkiemu działaniu strumienia powietrza, co sprzyja lepszemu wypełnianiu formy. Gdy felga wystyga jest sprawdzana pod względem wad powierzchniowych, które mogą wpłynąć niekorzystnie na trwałość finalnego produktu.


Ten etap odbywa się wstępnie podczas ogólnych oględzin powierzchni zewnętrznej oraz w urządzeniu rentgenowskim umożliwiającym zbadanie również struktury wewnętrznej odlewu i wyłapania ewentualnych niedociągnięć. Jeśli odlew się powiódł felgi poddaje się obróbce cieplnej przez podgrzewanie do znacznej temperatury i powolne schładzanie mające na celu utrwalenie struktury odlewu. Dalsza część to już obróbka maszynowa, podczas której nawierca się otwory montażowe i wygładza wszystkie nierówności i zadziory pozostałe po odlewie.


Przygotowane w ten sposób felgi aluminiowe są pokrywane trzema powłokami lakierniczymi. Powłoka lakiernicza odpowiadająca za kolor felgi może być wykonana w dosłownie każdej barwie. Oczywiście powszechnie stosuje się do tego celu srebrny, czarny, czarny mat, grafit lub biały, ale w ofercie felg np. firm O-Z czy Drag można spotkać wiele innych ciekawych kolorów obręczy ze stopów lekkich.



Na koniec warto dodać, że felgi aluminiowe produkcji chińskiej (tak zwane „no name”) kuszą bardzo atrakcyjną ceną i ciekawymi wzorami, ale niestety najczęściej są wykonane niewymagającą metodą grawitacyjną i nie są to produkty tak trwałe jak ich markowe odpowiedniki, co jest szczególnie istotne na naszych dziurawych drogach.


Tekst pochodzi ze strony Shout.pl - Artykuły do przedruku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz